Uzmanımıza Danışın

Kapsamlı Değerlendirme

Randevu Alın

Uzmanlarımızdan Dil ve Konuşma Terapisti Sümeyra Öztürk, Musevi Okullarında Özel Seminer…

Uzman Dil ve Konuşma Terapistlerimizden Sümeyra Öztürk Musevi Okulunda görev yapan öğretmenler için çocuklarda görülen dil ve konuşma bozukluklarına yönelik bir seminer verdi. Seminer programının temel amacı öğretmenlerin bu konudaki bilgisini ve farkındalığını arttırarak, öğrencilerdeki olası dil ve konuşma bozukluklarını fark eder duruma gelmelerini sağlamak ve böylece zaman kaybetmeden gerekli uzmanlara yönlendirme yapabilmelerini kolaylaştırmaktı. Çünkü bilindiği gibi “dil ve konuşma terapisinde” erken teşhis ve müdahale terapiden alınan yararı arttırmakta ve çocukta oluşabilecek psikolojik zararın önüne geçilebilmesini sağlamaktadır.

Seminer sırasında özellikle çocuklardaki normal dil ve konuşma gelişim basamakları hakkında detaylı bilgi verilerek öğretmenlerin normal ve anormal gelişim seyrini ayırt etme yeterliliklerini geliştirmeleri hedeflenmiştir. Ayrıca çocuklarda yaygın olarak görülen kekemelik, artikülasyon bozukluğu, fonolojik bozukluk, hızlı bozuk konuşma ve gecikmiş konuşma gibi bozukluk gruplarından bahsedilmiş ve her bir bozukluğun terapisinde nasıl bir yol izlendiğine değinilmiştir. Sunumda, sınıflarında bu tür öğrenciler olduğunu fark eden öğretmenlerin nasıl bir yol izlemesi gerektiği de ayrıntılı bir şekilde paylaşılmıştır.

Program dâhilinde öğretmenlerde görülen ses bozuklukları da ayrı bir konu olarak işlenmiştir. Öğretmenler, meslekleri gereği seslerini yoğun olarak kullanan bir meslek grubu olarak sıklıkla ses kısıklığı, ses kaybı ya da ses kullanım güçlüğü gibi semptomlar yaşamakta ve dahası nodül ve benzeri ses hastalıklarına yakalanabilmektedirler. Bu nedenle öğretmenlere ses tellerinin anatomik ve fizyolojik yapısı ve ses üretim mekanizması anlatılmış ve özellikle ses tellerine zarar veren davranışlar üzerinde durulmuştur. Ses bozukluklarının önlenmesinde etkili olacak ve ses tellerini güçlendirecek bir takım egzersizler öğretilmiş ve öğretmenlerle birlikte uygulanmıştır. Böylelikle öğretmenlerimizin bu semptomlarla daha az karşılaşmaları ve ses hastalıklarından görece korunabilmeleri amaçlanmıştır.

Anahtar Kelimeler: konuşma terapisi, konuşma terapisti, sumeyra ozturk, ses bozukluğu, konuşma bozukluğuİLETİŞİM

Çalışma Saatleri
Salı-Cumartesi 09:00-18:30

T: +90 (212) 356 77 11
A: Balmumcu Mh. Barbaros Bulvarı Manolya Ap. No:50 D:5 – BEŞİKTAŞ / İSTANBUL
Telifhakkı © 2014 RETORYA DİL KONUŞMA ve GELİŞİM MERKEZİ
aksan terapisi, artikulasyon terapisi, diksiyon egitimi, dil gecikmesi, dil terapisi, dil ve konusma terapisi, kekemelik tedavisi, kekemelik terapisi, konusma bozuklugu, konusma terapisi, ses bozukluklari, ses terapisi, sesletim terapisi