Uzmanımıza Danışın

Kapsamlı Değerlendirme

Randevu Alın

Uzm. Konuşma Terapistimiz Sümeyra Öztürk Beşiktaş Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi’nde

Uzman Dil ve Konuşma Terapisti Sümeyra Öztürk tarafından Beşiktaş Belediyesi’ne bağlı Engelli Koordinasyon Merkezinde eğitim alan engelli çocukların velilerine yönelik seminer verilmiştir. Seminerin amacı velilerin engelli çocuklarda görülen dil ve konuşma bozukluğuyla ilgili bilgi sahibi olması ve veliler olarak çocukların dil ve konuşma gelişimini desteklemek için ev ortamında neler yapabileceklerini öğrenmeleriydi.

Seminerde öncelikle engelli çocuklarda sıklıkla görülen dil ve konuşma bozuklukları hakkında bilgi verilmiş ve ebeveynlerin çocuklarında yer alan dil ve konuşma problemlerini daha iyi anlamaları sağlanmıştır. Ardından, ebeveynlerin ek bir çaba sarf etmeden günlük yaşamın seyrinde çocuktaki dil ve konuşma gelişimini hangi yollarla destekleyebileceği anlatılmıştı. Özellikle iletişim esnasında yapılan yanlışlıklara değinilmiş ve aileler bu konuda uyarılmıştır. Seminerde doğru ve etkili kitap okuma üzerinde de durulmuş ve Uz. Kon. Terapisti Sümeyra Öztürk tarafından kitap okuma uygulaması yapılmıştır. Son olarak da, ebeveynlerin çocukla nasıl etkili şekilde iletişim kurmaları gerektiğini daha iyi kavrayabilmelerine yönelik uygulamalı canlandırma çalışmaları yapılmıştır. Bu canlandırmalar için ebeveynler arasından gönüllüler seçilmiş ve seçilen gönüllüler çocuğu ya da anne – babayı canlandırmışlardır. Uygulamalar esnasında ailelere geri dönüt verilmiş ve daha etkili şekilde iletişim kurmaları sağlanmıştır.

Seminer esnasında özellikle ebeveynlerin iletişim esnasında yaptıkları yanlışlıklar üzerinde durulmuş ve Uzm. Kon. Terapisti Sümeyra Öztürk anne babalara “Çocuğunuz bir şey söylemek istediğinde eğer bunu sözel olarak ifade etmez ise kesinlikle onu anlamayın, böylece çocuğun konuşmak için bir motivasyon ve isteği oluşacaktı” demiştir. Örneğin ailelere çocuk suyu gösterdiğinde ona su vermek yerine “Su istiyorum” ya da “Su ver” demesini beklemelerini söylemiştir. Birçok aile çocuklarıyla iletişim esnasında yaptıkları temel hatanın bu olduğunu, çocuk daha bir şey söylemeden hemen onu anlayarak onun yerine cümle kurduklarını ifade etmişlerdir.

Seminer sonunda aileler seminerden çok memnun kaldıklarını  ve günlük yaşamda uygulayabilecekleri basit iletişim tekniklerini bu sayede  öğrendiklerini, bu günden sonra çocuklarının kurdukları cümlelere daha çok dikkat edeceklerini ve konuşmalarını düzeltmeye yönelik gayrette bulunacaklarını söylemişlerdir.İLETİŞİM

Çalışma Saatleri
Salı-Cumartesi 09:00-18:30

T: +90 (212) 356 77 11
A: Balmumcu Mh. Barbaros Bulvarı Manolya Ap. No:50 D:5 – BEŞİKTAŞ / İSTANBUL
Telifhakkı © 2014 RETORYA DİL KONUŞMA ve GELİŞİM MERKEZİ
aksan terapisi, artikulasyon terapisi, diksiyon egitimi, dil gecikmesi, dil terapisi, dil ve konusma terapisi, kekemelik tedavisi, kekemelik terapisi, konusma bozuklugu, konusma terapisi, ses bozukluklari, ses terapisi, sesletim terapisi