Uzmanımıza Danışın

Kapsamlı Değerlendirme

Randevu Alın

Uz. Dil ve Konuşma Terapistlerimizden Çağdaş Karsan Yeni Nesil 2000 İ.O Seminerinde

Uzman Dil ve Konuşma Terapistimiz Çağdaş Karsan Yeni Nesil İlköğretim Okulu’nda “çocuklarda sık görülen dil ve konuşma bozuklukları” ve “profesyonel ses kullanıcıları için ses farkındalık çalışmaları” konularında seminer verdi. Öğretmenler tarafından ilgiyle karşılanan programda; öncelikle normal dil gelişimi aşamaları, dil ediniminin olmazsa olmazları ve dil gelişiminde karşılaşılması gereken köşe taşlarından bahsedildi. Ardından en yaygın olarak karşılaşılan bozukluklar ve dil gecikmesinden söz edildi. Dil ve konuşma terapistinin rolü ve öğretmenlerin neler yapabileceği üzerine tartışıldı. Son olarak ses bozuklarına kısaca değinildi. En yaygın görülen ses rahatsızlıkları hakkında kısaca bilgi verildi ve ses sağlığını korumaya yönelik çalışmalarla vokal fonksiyon egzersizleri karşılıklı olarak uygulandı.

Seminer sırasında öğretmenler; gerek sesletim bozuklukları(bazı sesleri söyleyememe) ve gerekse normal dil gelişimi sırasında çocuğun sahip olması gereken beceriler hakkında eksik bilgilere sahip olduklarını dile getirdiler. Şimdiye kadar öğrencilerinde harf(ses) söyleyememe durumuyla karşı karşıya kaldıklarında ne yapacaklarını bilemediklerini, bazı durumlarda kendileri duruma müdahale etmeye çalıştıklarını ancak çoğunlukla başarılı olamadıklarını ve aileleri başka bir uzmana yönlendirme noktasında sıkıntı yaşadıklarını ifade ettiler.

Uzman dil ve konuşma terapistimiz Çağdaş Karsan, ses sağlığını koruma ve sesin daha eforsuz biçimde kullanımı konularında okul rehber öğretmeninin sorduğu sorular üzerine bu konudan daha detaylı biçimde bahsederek ses sağlığının muhafaza edilmesi için kaçınılması gereken durumlarla edinilmesi gereken bir takım alışkanlıklar üzerinde durdu. Bulunduğumuz ortamı sesimize göre düzenlemek ya da gün içinde bolca su tüketmek gibi basit yöntemlerle ses kalitemizi nasıl arttırabileceğimiz üzerine konuşuldu. Seminer sonrasında öğretmenler, vokal fonksiyon egzersizleri uygulamasından çok hoşnut kaldıklarını ve boş zamanlarında bu egzersizleri mümkün oldukça uygulamaya çalışacaklarını belirttiler.

Anahtar Kelimeler: konuşma terapisti, ses sağlığı, dil gelişimi, Çağdaş KarsanİLETİŞİM

Çalışma Saatleri
Salı-Cumartesi 09:00-18:30

T: +90 (212) 356 77 11
A: Balmumcu Mh. Barbaros Bulvarı Manolya Ap. No:50 D:5 – BEŞİKTAŞ / İSTANBUL
Telifhakkı © 2014 RETORYA DİL KONUŞMA ve GELİŞİM MERKEZİ
aksan terapisi, artikulasyon terapisi, diksiyon egitimi, dil gecikmesi, dil terapisi, dil ve konusma terapisi, kekemelik tedavisi, kekemelik terapisi, konusma bozuklugu, konusma terapisi, ses bozukluklari, ses terapisi, sesletim terapisi