Uzmanımıza Danışın

Kapsamlı Değerlendirme

Randevu Alın

Sesletim Terapisi Nedir, Nasıl Yapılır?

sesletim-terapisi

Doğal sesletim ve sesbilgisi gelişimi sırasında, yani seslerin edinilmesi ve doğru yerde, doğru biçimde kullanılması becerisinin kazanılması sürecinde, çocuklar pek çok hata yapabilirler. İşin aslı yapmalıdırlar da çünkü bilindiği gibi öğrenme süreci hata olmaksızın imkansızdır. Bu hatalardan en sık görülenleri, önleştirme(top-pop), “k”, “g” sesleri yerine “t”, ”d” seslerinin söylenmesi(kapı – tapı), ses düşürmeler(gel – ge), benzeşim işlemleri(yaptı- taptı), “l”, “r”, “y” seslerinin birbiri yerine kullanılması(ranza-yanza) şeklinde sürüp gider. Bu fonolojik süreçler ve hatalar belirli yaşlar arasında beklenilen ve hatta olması gereken durumlardır. Ancak vaktinden sonra halen görülmekte olan ve değişmeyen bu hatalar zamanla sesletim bozukluğu-fonolojik bozukluk kümesi altında değerlendirilir. Bu durum meydana geldiğinde bir dil ve konuşma terapisti tarafından müdahale edilmesine ihtiyaç vardır.

Biliyoruz ki 4 yaşına gelmiş bir çocuğun konuşmasının %90 civarında anlaşılırlığı olması gerekir. Eğer çocuğunuzun anlaşılırlığının az olduğu noktasında şüpheniz varsa yahut sesletim gelişiminin yaşıtlarından geri olduğunu düşünüyorsanız uzman bir dil ve konuşma terapistine danışmanızda fayda olacaktır.

Dil ve konuşma terapisti çocuğun yaşına uygun olacak şekilde ve doğru biçimde söyleyemediği seslerden hangilerinin anlaşılırlığını en üst düzeyde etkileyeceğini göz önünde bulundurarak terapi için hedeflerini belirler ve sesletim terapisi çalışmalarını uygulamaya başlar. Bu çalışmalar bir hiyerarşi içerisinde uygulanmaktadır ve sonraki aşamalara geçmek için gereken kriter genellikle o bağlamda %75- 80 başarının yakalanmasıdır. Bahsi geçen hiyerarşi şu şekildedir:

• İlgili sesin izole biçimde üretilmesi,
• İlgili sesin sözcük içerisinde farklı pozisyonlarda kullanımı (sözcük başı, hece başı sözcük içi vb.),
• İlgili sesin sözcük öbeklerinde kullanımı,
• İlgili sesin cümle düzeyinde kullanımı,
• İlgili sesin okuma-yazma becerileri edinilmişse okuma-yazma sırasında kullanımı,
• İlgili sesin sohbet sırasında kullanımı,

Dil ve konuşma terapistleri hatalı kullanılan sesin izole biçimde üretilebilmesi için farklı tekniklerden faydalanabilirler. Sesin ilk kez doğru biçimde çıkartılması büyük önem arz ettiğinden kimi zaman dil ve konuşma terapisti, tahta dil basacağı, eldiven gibi araçlarla danışanın sesi çıkartmasına fiziki olarak yardımcı olabilir. Bazı zamanlardaysa sesin çıkartıldığı yerin ve sesletim biçiminin öğrenilmesi tek başına yeterli olabilmektedir. Bu aşamadan sonra yoğun tekrarlarla sesin motor olarak öğrenilmesi ve kaydedilmesi gerekir. Elbette bu çocuklarla çalışırken çok kolay olmayabilir, çocuklar farklı motivasyon kaynaklarına ihtiyaç duyabilirler. Bunun için farklı etkinliklerin, sözel ya da sözel olmayan pekiştireçlerin ve hepsinden önemlisi oyunların terapi esnasında kullanılması büyük önem taşır. Her durumda olduğu gibi sesletim problemleri için de mümkün olan en erken yaşta müdahaleye başlanması sorunun çözümünü hızlandıracaktır. Unutulmamalıdır ki sesletim terapisini ancak alanında uzman dil ve konuşma terapistleri uygulayabilir bu nedenle hizmet aldığınız kişinin uzman bir dil ve konuşma terapisti olduğundan emin olunuz.

Uzm. DKT
Çağdaş KarsanİLETİŞİM

Çalışma Saatleri
Salı-Cumartesi 09:00-18:30

T: +90 (212) 356 77 11
A: Balmumcu Mh. Barbaros Bulvarı Manolya Ap. No:50 D:5 – BEŞİKTAŞ / İSTANBUL
Telifhakkı © 2014 RETORYA DİL KONUŞMA ve GELİŞİM MERKEZİ
aksan terapisi, artikulasyon terapisi, diksiyon egitimi, dil gecikmesi, dil terapisi, dil ve konusma terapisi, kekemelik tedavisi, kekemelik terapisi, konusma bozuklugu, konusma terapisi, ses bozukluklari, ses terapisi, sesletim terapisi