Uzmanımıza Danışın

Kapsamlı Değerlendirme

Randevu Alın

Ses Terapisi

Ses bozukluğu nedir?
Sesin perde, şiddet ya da rezonansında meydana gelen anormalliktir. Ses bozukluğu yaşayan kişilerde görülen belirtilerden bazıları; konuşma esnasında zorlanma, boğazda yanma ve acıma hissi, seste kısılma, ses kalitesinde bozulma, nefes koordinasyonunda güçlük ve ses şiddetinde anormalliklerdir.

Kimler ses bozukluğu açısından risk altındadır?
Mesleklerini seslerini kullanarak yapan kişilere profesyonel ses kullanıcıları denir. Öğretmenler, avukatlar, ses sanatçıları, polisler, çağrı merkezi çalışanları, akademisyenler, avukatlar bu gruba örnektir. Profesyonel ses kullanıcıları ses hastalıkları açısından büyük bir risk altındadır. Bu meslek grupları özellikle tekrarlayan ses kısıklıkları yaşarlar ve bu grupta en sık rastlanan ses hastalığı ses teli nodülüdür. Profesyonel ses kullanıcılarında, ses hastalığına müdahalenin yanı sıra önleme ve koruma çalışmaları yapmak da büyük önem taşımaktadır. Önleme çalışmaları ve ses terapi egzersizleriyle kişinin ses tellerini güçlendirmesi ve ses hijyeni hakkında bilgi edinerek sesini daha doğru kullanması mümkündür. Böylece nodül, polip, kist gibi ciddi ses hastalıklarının önüne geçilebilir.

Çocuklardaki ses kısıklığı neden ciddiye alınmalıdır?
Çocuklar okul ve ev ortamında sık sık bağırarak konuşma, yüksek sesle ağlama, fısıldayarak konuşma eğilimindedirler. Tüm bu ses tellerine zarar veren davranışlar çocukların ses hastalıkları açısından risk altına olmasına neden olur. Çocuklarda en sık görülen ses hastalığı sesin kötüye kullanımına bağlı oluşan ses teli nodülleridir. Nodül tedavisinde ses terapisinin etkililiği yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Ses bozukluğum olduğundan şüpheleniyorum. Ne yapmalıyım?
Ses kısıklığı, konuşurken zorlanma, boğazda acıma yanma hissetme, sık sık öksürme, boğaz temizleme isteği, sesin normalden yüksek ya da düşük çıkması, ses perdesinde değişikler ses bozukluğu belirtilerindendir. Ses bozukluğu olan kişilerde en sık görülen belirti ses kısıklığıdır. Bir haftadan uzun süren ses kısıklığında muhakkak bir KBB hekimine başvurularak gerekli değerlendirme yapılmalıdır. KBB hekimi gerekli gördüğü görüntüleme yöntemlerini kullanarak ses tellerinizi detaylı olarak inceler ve bir patoloji varsa uygun klinik tanıyı koyar. Ardından ses hastalığına uygun tedavi yöntemine karar verir. Bu yöntem ilaç, cerrahi müdahale, ses terapisi ya da bunlardan bir kaçının kombinasyonu şeklinde olmaktadır.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merkezimizde uzman ses terapistleri tarafından çocuk, ergen, yetişkin ve yaşlılara ses terapi hizmeti verilmektedir. Ses terapisi, ses bozukluklarının büyük bir kısmında kullanılan yaygın ve bilimsel bir müdahale yöntemidir.

Birçok kişi ses terapisinin tek başına ses hastalıklarını tedavi edebildiğiyle ilgili bilgi sahibi değildir. Özellikle sık rastlanan ses teli nodülü gibi hastalıklarda ses terapisi ilk tedavi yöntemi olarak belirlenmekte ve yalnızca ses terapisinden sonuç alınamayan vakalarda cerrahi müdahale yapılmaktadır. Bazı hastalıklarda ise ses terapisi cerrahi müdahale ya da ilaç tedavisiyle birlikte kullanılmaktadır. Hekimler özellikle operasyon öncesi ve sonrası hastalara ses terapisi önermektedirler.

Ses terapisinin asıl amacı hastaya sesi doğru şekilde üretmeyi öğretmektir. Sesi doğru şekilde üretmek; konuşma esnasında uygun nefes koordinasyonunu sağlama, ses tellerini germeyerek rahat şekilde titreşimini sağlama ve ses tellerinin konuşma esnasında tamamen kapanmasını sağlama aşamalarından oluşur. Bu hedefe ulaşmak için çeşitli ses egzersiz tekniklerinden yararlanılmaktadır. Bu egzersizler ses tellerini güçlendirmenin yanı sıra doğru şekilde titreşmesini ve açılıp kapanmasını sağlarlar. Bu sayede örneğin ses teli nodülü gibi yapılarda zamanla nodülün (nasırımsı yapı) küçüldüğü ve tamamen kaybolduğu görülmektedir. Ses teli parelizi, kas gerilim disfonisi, reinke ödemi ses terapisinin kullanıldığı ses hastalıklarına örnektir. Sonuç olarak, ses terapisiyle kişi çeşitli ortamlarda rahatça kendisini ifade edebileceği yeni ve sağlıklı bir ses kazanır.

Dil ve Konuşma Terapistlerimiz

Çağdaş Karsan, Uz. Dil ve Konuşma Terapisti
İLETİŞİM

Çalışma Saatleri
Salı-Cumartesi 09:00-18:30

T: +90 (212) 356 77 11
A: Balmumcu Mh. Barbaros Bulvarı Manolya Ap. No:50 D:5 – BEŞİKTAŞ / İSTANBUL
Telifhakkı © 2014 RETORYA DİL KONUŞMA ve GELİŞİM MERKEZİ
aksan terapisi, artikulasyon terapisi, diksiyon egitimi, dil gecikmesi, dil terapisi, dil ve konusma terapisi, kekemelik tedavisi, kekemelik terapisi, konusma bozuklugu, konusma terapisi, ses bozukluklari, ses terapisi, sesletim terapisi