Uzmanımıza Danışın

Kapsamlı Değerlendirme

Randevu Alın

Oyun Terapisi

‘Kuşlar Uçar, Balıklar yüzer, Çocuklar oyun oynar.’ Garry Landrenth

Oyunu çocukların kelimeleri gibi düşünebiliriz. Çocuklar gerçek hayatta ifade etmekte güçlük çektikleri düşünce duygu ve davranışları oyun esnasında yeniden yaşantılayarak problemlerini kendi başlarına çözme olanağı bulur. Gerçek hayattaki problemlerini çocuğun oyununda gözlemlemek mümkündür. Oyun, çocuğun iç dünyasının yansıması olarakta düşünülebilir. Oyun, çocuğun algıladığı dış dünya ve çocuğun iç dünyasının bir bileşimi gibidir. Bu nedenle çocuklar için çok önemlidir çocukların kendilerini ve dış dünyayı keşfetme sürecini kolaylaştırır.

Oyun Terapisi, oyun ve oyuncaklar kullanılarak çocuklar ile iletişim kurmaya, sorunları çözmelerine ve olumsuz davranışlarını değiştirme sürecinde terapistinde çocuğa eşlik ettiği bir terapi yöntemidir.

Oyun terapisinin evde oynanan oyundan farkı terapist ve çocuk arasında kurulan bağ ve terapistin çocuğu herhangi bir değerlendirmeye tabii tutmadan güvenli sınırlar çizerek koşulsuz kabul süreci içinde çocuğun duygusal problemlerini ifadesini kolaylaştırma ve bu problemlerin çözümü için uygun ortam yaratmasıdır. Böylelikle çocuk birey olarak sorunlarını çözümü konusunda kolaylıkla harekete geçebilir.

Oyun terapisinin etkili olduğu psikolojik problemlerden bazıları şöyledir;

Özgüven sorunları, Kaygılar, kızgınlık, endişe, korkular ve üzüntü, ayrılma korkusu, Uyku, yeme, tuvalet sorunları, davranışsal gerileme, Travmatik bir olayın ardından yaşanan sorunlar (Travma Sonrası StresBozukluğu), Dikkat eksikliği ve DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu), Çocuklarda görülen saldırganlık (kendine veya başkasına zarar verme)ve öfke kontrol sorunları, Dürtüsellik / Impulsivite, Konuşma bozuklukları, Sosyal gelişim sorunları(utangaçlık ve içe kapanıklık), Fiziksel nedeni olmayan psikolojik ağrılar (baş ağrısı, karın ağrısı, mide bulantısı vb.), ailede yaşanan değişikler boşanma sonrasında yaşanılan sorunlar vb…

 

Psk. Sandy Kasar

 

Yararlanılan Kaynak:

Landreth, G.(2012). Play Therapy:The Art Of Relationship 3rd.ed

Dil ve Konuşma Terapistlerimiz

Çağdaş Karsan, Uz. Dil ve Konuşma Terapisti
İLETİŞİM

Çalışma Saatleri
Salı-Cumartesi 09:00-18:30

T: +90 (212) 356 77 11
A: Balmumcu Mh. Barbaros Bulvarı Manolya Ap. No:50 D:5 – BEŞİKTAŞ / İSTANBUL
Telifhakkı © 2014 RETORYA DİL KONUŞMA ve GELİŞİM MERKEZİ
aksan terapisi, artikulasyon terapisi, diksiyon egitimi, dil gecikmesi, dil terapisi, dil ve konusma terapisi, kekemelik tedavisi, kekemelik terapisi, konusma bozuklugu, konusma terapisi, ses bozukluklari, ses terapisi, sesletim terapisi